Biała lista kontrahentów w programach do fakturowania

Dla każdego przedsiębiorcy wystawianie faktur staje się po pewnym czasie rutyną. Używając odpowiedniego programu do fakturowania możemy sprawić, że przykry obowiązek stanie się łatwą i szybką czynnością. W pracy mamy styczność z wieloma przewijającymi się kontrahentami. Niektórzy mogą wzbudzić nasze podejrzenia i wyostrzyć czujność. Aby uniknąć niepotrzebnych scysji czy problemów warto zaopatrzyć się w program do fakturowania online, który umożliwi nam sprawdzenie poszczególnych płatników na białej liście podatników VAT.

Czym jest biała lista kontrahentów?

Opcja sprawdzenia podatników jest szeroko dostępna już od 1 września 2019 roku. W praktyce taka lista białych kontrahentów jest wykazem informacji o przedsiębiorcach, którzy są podatnikami VAT. Tym samym to rodzaj bazy danych, dzięki której jesteśmy w stanie sprawdzić wiarygodność płatników. Wykaz pozwala nam sprawdzić danego przedsiębiorcę na przestrzeni nawet kilku lat wstecz. Lista zawiera elementy takie jak:
imię i nazwisko podatnika / nazwę firmy,
NIP,
numer identyfikacyjny regon,
numer pesel,
status podmiotu VAT,
adres siedziby i adres miejsca prowadzenia działalności,
informacje na temat prokurentów, wspólników,
wszelkie daty (w tym na przykład data rejestracji albo wykreślenia z rejestru),
numery rachunków rozliczeniowych

Zalety takiego rozwiązania

Dzięki liście białych kontrahentów jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkie, niezbędne dane podatników. Dostęp do niej za pośrednictwem programu do wystawiania faktur jest zdecydowanie na wagę złota bo nie zmusza nas do osobnego otwierania bazy i wychodzenia z aplikacji. Ponadto lista jest regularnie aktualizowana dzięki czemu możemy być pewni, iż pieniądze trafiają na właściwy rachunek. Tym samym minimalizujemy ryzyko pomyłki i poniesienia nieprzyjemnych konsekwencji podatkowych. W wyborze programu do fakturowania online powinniśmy zwrócić uwagę na dostępność do listy podatników VAT i cieszyć się jego łatwą, w dużej mierze zautomatyzowaną obsługą.

Dodaj komentarz