Rynki czeka mocniejsza korekta? Indeksy #WIG oraz #DAX dały sygnał sprzedaży. Pora na #Russell2000

O tym, że najszerszy indeks warszawskiej giełdy – WIG wygenerował sygnał sprzedaży osiągając zamknięcie sesji poniżej średniej ceny z 300 sesji, a także o tym co się działo na giełdach, gdy indeksy zeszły poniżej średniej SMA 300 pisałem tu: Trzecia taka sesja w przeciągu dekady! Poprzednio zapowiadała spadki na giełdach. Dla przypomnienia, poniżej zamieszczam wykres obrazujący zachowanie poszczególnych indeksów po przebiciu od góry średniej SMA 300 od 2007 roku.

WIG_DAX_SPX

Wykres 1. Indeksy: WIG – góra; DAX- środek; S&P500 – dół.

Kilka dni temu, w artykule: Pierwszy raz od dwóch lat, giełda w Niemczech dała tak silny sygnał do sprzedaży akcji. pisałem, że niemiecki indeks średniej wielkości spółek – mDAX, wygenerował już silny sygnał sprzedaży schodząc poniżej średniej SMA300, a to może spowodować dalszą wyprzedaż na indeksie blue chips – DAX. Po wczorajszej sesji, indeks DAX również znajduje się poniżej średniej SMA300. Poniżej wykresy spółek średniej wielkości oraz blue chips.

mWIG40_mDAX08-08-2014

Wykres 2. DAX – góra, mDAX – dół

 

Wczoraj na warszawskim parkiecie, jako ostatni po WIG20 i MiS80, również zakończył sesję poniżej średniej SMA300 indeks mWIG40, co będzie skutkowało najprawdopodobniej dalszą przeceną spółek średniej wielkości. Poniżej wykres przedstawiający sytuację na głównym indeksach GPW.

WIG20_MiS80_mWIG40

Wykres 3. WIG20 – góra; MiS80 – środek; mWIG40- dół

Obecnie wszystkie trzy indeksy na polskim parkiecie znajdują się poniżej średniej SMA300, a to  w ciągu ostatnich 10 lat zdarzyło się tylko dwukrotnie i kończyło mocną wyprzedażą na giełdzie.

Obserwując najważniejszy dla polskiej giełdy sektor – WIG banki, również widzimy potwierdzenie sygnałów sprzedaży. Jak widać na poniższym wykresie, gdy banki znajdują się w trendzie wzrostowym, to skutecznym zatrzymaniem korekty jest średnia SMA300. Przełamanie tej średniej od 10 lat nastąpiło dwukrotnie i za każdym razem kończyło się mocną przeceną indeksu. Aktualnie indeks WIG Banki, znajduje się poniżej średniej SMA300

WIG_BANKI

Wykres 4: WIG BANKI

Na rynku amerykańskim, indeks najlepiej obrazujący stan amerykańskiej gospodarki – Russell 2000 broni właśnie poziomu średniej SMA300, tym samym dając jeszcze nadzieję bykom na odbicie. Zejście tego indeksu poniżej średniej będzie kolejnym sygnałem dla rynków, że na parkietach na dłużej zagości kolor czerwony.

Podsumowując

Jeśli ktoś zastanawia się nad sprzedażą akcji, to jest to właściwy moment. Główne indeksy w Polsce oraz w najważniejszym dla polskiej gospodarki kraju – Niemczech, dały sygnał do sprzedaży. Indeks najważniejszego sektora na GPW – WIG BANKI, znajduje się w trendzie spadkowym i dał sygnał sprzedaży. Oczywiście, może być tak, że "byki" odzyskają kontrolę nad rynkiem, a indeksy powrócą do wzrostów, natomiast obserwując zachowanie indeksów na przestrzeni ostatnich 10 lat, raczej nie warto ryzykować. O dokonaniu zakupu akcji, można myśleć, gdy indeksy przebiją średnie SMA200 od dołu. A jeśli ktoś nie chce pozbywać się akcji, to może pomyśleć nad zabezpieczeniem się przed spadkami zajmując pozycję krótką na kontraktach terminowych FW20 lub FW40.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.