Spółka PKO BP wybiła się górą z czteromiesięcznej linii trendu spadkowego. To dobry sygnał dla tej spółki > to dobry sygnał dla WIG BANKI > to dobry sygnał dla WIG20. #PKOBP, #WIG20

Po czwartkowej sesji chciałem napisać optymistyczny komentarz dla posiadaczy akcji dużych spółek. A to za sprawą wyłamania się z: czteromiesięcznego trendu spadkowego spółki PKOBP, dwumiesięcznego trendu spadkowego całego sektora bankowego, oraz indeksu WIG20. Niestety, można postawić duży znak zapytania nad dalszymi wzrostami. Powodem tego jest potwierdzenie w piątek koło 17-tej przez NATO, że na Ukrainę wkroczyły Rosyjskie transportery opancerzone. GPW była nieczynna tego dnia, więc inwestorzy nie mogli na to zareagować, ale w Niemczech DAX w tym czasie zanotował spadek o 1,4%.

Poniżej przedstawiam obecną sytuację na PKOBP, WIG BANKI oraz WIG20. Warto zaznaczyć, że PKOBP jest największą spółką notowaną na GPW. Stanowi około 14% wartości indeksu WIG20 oraz blisko 30% wartości WIG Banki. Natomiast spółki z sektora bankowego stanowią najwięcej, bo około 37% wartości indeksu WIG 20. Dlatego też, trend w sektorze bankowym, ma bardzo duże znaczenie dla całego indeksu WIG20, a hossy na WIG 20 bez hossy w sektorze bankowym, nie będzie. 

PKOBP 01 kwi - 14 sie 2014 interwał tikowy

Wykres 1: PKOBP w interwale tikowym

Podczas czwartkowej sesji, PKOPB zdołał wybić się z trendu spadkowego, trwającego od początku kwietnia br., a wybiciu towarzyszyły wysokie obroty na tej spółce. Chwilę po przełamaniu omawianej linii trendu, mocnym wzrostem zareagował cały indeks WIG20, kończąc sesję na plusie 1,4%, a PKO BP + 2%, z kolei WIG-Banki + 1,8%.

WIG Banki kwiecień-sierpień 2014 interwał tikowy

Wykres 2: WIG Banki w interwale tikowym

Jak widać na powyższym wykresie, w sektorze bankowym, górna linia trendu spadkowego nie została jeszcze wyłamana. Jej poziom będzie znajdował się w okolicach 8400 pkt. Wyłamanie tej linii będzie sygnałem powrotu hossy na spółkach z sektora bankowego.

WIG20 kwiecień - sierpień 2014 tikowy

Wykres 3: WIG20 w interwale tikowym

Indeks dwudziestu największych spółek GPW, zdołał przebić mającą początek w czerwcu linię trendu spadkowego. Pozytywnym aspektem jest też fakt, że temu przebiciu towarzyszyło również wyłamanie trendu spadkowego na PKOBP.

Powyższe wykresy pokazują, że WIG 20 jest na dobrej drodze do mocniejszego wybicia z tegorocznego dołka, a kupujący akcje spółki PKOBP podjęli próbę zmiany trendu dla tej największej spółki GPW. Natomiast negatywnym bodźcem jest zaostrzenie się sytuacji na wschodzie, a na potwierdzenie przez NATO informacji o wkroczeniu rosyjskich transporterów opancerzonych na teren Ukrainy, zdążyła jeszcze zareagować giełda w Niemczech. DAX zyskując w trakcie dnia prawie 1%, spadł o 2,7% kończąc sesję 1,4% na minusie. Prawdopodobnie poskutkuje to rozpoczęciem poniedziałkowej sesji na GPW spadkami głównych indeksów. Czy będzie to tylko chwilowa wyprzedaż, czy ponownie powiększenie spadków indeksów, zależeć będzie od tego jak dalej rozwinie się sytuacja za wschodnią granicą.

Poniżej wykres indeksu DAX obrazujący zachowanie inwestorów po piątkowych doniesieniach o sytuacji na Ukrainie.

DAX_15-08-2014 interwał 10 min.Wykres 4: DAX w interwale 10 minutowym

Jak widać temat konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą jest bardzo wrażliwy dla inwestorów w europie, a dwudniowe wzrosty, zostały zniwelowane w zaledwie 50 minut.

 

>> Jeśli uwa­żasz powyż­szą treść za war­to­ściową, to pro­szę Cię o podzie­le­nie się nią z innymi. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.